Így segíts a veszélybe került védett fecskéknek!
Idén ősszel a napokig tartó esőzés komoly veszélybe sodorta a fecskéket. Mindössze a fecskék negyede élte túl. Olvasd el hogyan segíthetsz!
Az ősz elején napokig tartó esőzés komoly veszélybe sodorta a fecskéket. Egyes becslések szerint a fecskék 75% elpusztult, mivel az eső miatt eltűntek a levegőben repkedő rovarok, amelyek táplálékul szolgálnak számukra. A fecskék ilyenkor nem jutnak elegendő energiához, és az állandó nedvesség miatt tollazatuk is átázik, így képtelenek hatékonyan repülni és melegen tartani magukat.
A fecskék vonulásuk során hatalmas távolságokat tesznek meg, és ha ilyen időjárási körülményekkel szembesülnek, könnyen elfáradnak. A napokon át tartó esőzés miatt a táplálékhiány, a kimerültség és a kihűlés rengeteg fecske életét követelte Magyarországon, főként a Balaton térségében. Szerencsére mi is tehetünk azért, hogy enyhítsük a helyzetüket.
A fecskék létfontosságú szerepet játszanak az ökoszisztémában, mivel hatalmas mennyiségű rovart fogyasztanak.
Mit tehetsz te a fecskékért?
- Segítheted az állománynövekedést műfészkek elhelyezésével azokon a környékeken, ahol valódi fészek is található. Így könnyen megtalálják, és több pár tud költeni.
- A valódi fészkeket óvd meg! Kapható, vagy könnyen készíthető úgynevezett fecskepelenka amellyel megelőzheted a folytonos takarítást.
- Ne támogasd a kémiai szúnyoggyérítést a környékeden, mivel a méreg nem csak a szúnyogokat, de a fecske más táplálékát is irtja, ráadásul a fecskéket és a többi rovarevő madarat is mérgezi
(fotó: Fanni)
Mit tegyünk ha legközelebb ilyen esőzés fordul elő a vonulási időszakban?
- Rázzuk meg a bozótot: Egyszerű ugyanakkor hatékony segítség lehet, ha a fecskék közelében megrázogatjuk a bozótot, bokrokat, hogy felreppenjenek az ott rejtőző rovarok. Ezt legfeljebb 1-2-szer lehet megtenni, utána már túl kevés rovar száll fel és csak még jobban kifáradhatnak a fecskék.
- Etessük őket: Általában csak a nagyon legyengült példányok fogadják el a tálban kitett ételt, de nekik van rá a legnagyobb szükségük. Élő lisztkukacokkal vagy más rovarokkal érdemes kínálni őket.
- Biztosítsunk pihenőhelyet: Engedjük be őket védett, de nyitott helyekre, például garázsba, fészerbe.
- Figyeljünk a bajba jutott madarakra: Ha legyengült fecskét találunk, kérjünk segítséget a legközelebbi madármentő állomástól. Itt találod a listát.
Minden apró segítség számít, hogy ezek a védett madarak túléljék az ilyen nehéz időszakokat.
További hasznos tanácsokat találsz a Magyar Madártani Egyesület oldalán és a Vadkaland Youtube videójában, amelyek e cikk forrásaként is szolgáltak.